ΟΙ ΔΥΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το λογισμικό "Αποδείξεις 2011" καταχωρήστε την εδώ

ΟΙ ΔΥΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό Βασιλης » Κυρ Οκτ 03, 2010 9:18 pm

Κατ΄αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για την εφαρμογή που δημιουργήσατε,
γιατί μας λύσατε τα χέρια. Υπήρχαν και άλλες εφερμογές αλλά τόσο
πλήρες και γρήγορη στην ενημέρωση των αποδείξεων σαν αυτήν δεν πιστεύω
να υπάρχει.
Έχω καταχωρήσει δύο (2) φορολογούμενους. Όταν γίνεται η καταχώρηση
αποδείξεων το γενικό σύνολο που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φύλλου
γράφει το σύνολο όλων των αποδείξεων και απο τους δύο (2)
φορολογούμενους αυτό μπορείς να το παρακολουθήσεις (για τον καθένα) από την ενότητα
φορολογούμενος (όνομα +ποσό). Όταν ζητήσω εξαγωγή στο φύλλο του excel
οι φορολογούμενοι βγαίνουν και οι δύο(2) μαζί, σύμφωνα με την επιλογή που υπάρχει δηλ κατ'
ημ/νία, ποσό κλπ.
Μπορεί να τυπωθεί ο Α΄ φορολογούμενος μόνος ή ο Β΄ μόνος και πως γίνεται?
Περιμένω την αναβάθμιση επειδή έβαλα πολύ μεγάλο εισόδημα για να έχω
το σωστό αφορολόγητο.
Βασιλης

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Οκτ 03, 2010 10:09 pm

Γεια σου Βασίλη,

για να δείς τις αποδείξεις του ενός φορολογούμενου κάνε κλικ στο φίλτρο όπως φαίνεται στην εικόνα και επέλεξε αυτόν που θέλεις.
Μετά κάνε κλικ στην εξαγωγή ή στην εκτύπωση.
Forologoumenos-filtro-2010-10-03_220255.png
Forologoumenos-filtro-2010-10-03_220255.png (38.48 KiB) 4408 προβολές

Για να δείς τις αποδείξεις ενός άλλου θα πρέπει να κλείσεις και να ξανανοίξεις την εφαρμογή και να επιλέξεις τον άλλο που θέλεις.

Στην επόμενη έκδοση θα το διορθώσουμε αυτό ώστε να μη χρειάζεται να κλείσεις και να ανοίξεις την εφαρμογή για να εκτυπωθούν οι αποδείξεις ενός άλλου φορολογούμενου.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Βασιλης » Πέμ Οκτ 14, 2010 2:54 am

Με εντυπωσίασε η γρήγορη απάντηση που πήρα στην ερώτηση μου.
Κάνοντας αυτά που μου έγραψες ανακάλυψα – χωρίς να ανοίξεις και να κλείσεις την εφαρμογή - ότι εάν βάλεις τον κόνσορα στις μια από τις εξωτερικές γραμμές σε 2’’ εμφανίζει την εκτύπωση που θέλεις (από όλα, στο Α΄ φορολογούμενο ή στο Β΄ φορολογούμενο) και έτσι μπορείς να την τυπώσης.
Αυτό θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Βασιλης

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Πέμ Οκτ 14, 2010 6:56 am

Σε ευχαριστώ Βασίλη για τη συνεισφορά.

Δεν μπόρεσα όμως να το βρω αυτό που περιγράφεις. Σε ποιο σημείο να κάνω κλικ και να περιμένω 2 δευτερόλεπτα;
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Βασιλης » Πέμ Οκτ 14, 2010 7:06 am

Υ'.Γ. Εάν βάλεις τον κόνσορα στις μια από τις εξωτερικές γραμμές και προσπαθήσεις να την ανοίξεις ή να την κλείσεις σε 2’’ εμφανίζει.......................
Βασιλης

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Πέμ Οκτ 14, 2010 7:16 am

Βασιλης έγραψε:Υ'.Γ. Εάν βάλεις τον κόνσορα στις μια από τις εξωτερικές γραμμές και προσπαθήσεις να την ανοίξεις ή να την κλείσεις σε 2’’ εμφανίζει.......................

Ποιές εξωτερικές γραμμές εννοείς; Αυτές που είναι μεταξύ των κεφαλίδων των στηλών ΑΦΜ | Επιχείρηση | Ημνία κλπ;
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Βασιλης » Πέμ Οκτ 14, 2010 5:43 pm

Συγνώμη για το χρόνο και τον χώρο που έπιασαν τα δύο μηνύματα που έστειλα αφού και εγώ ΔΕΝ τα καταλαβαίνω, μάλλον δεν θα ήμουν καλά???
Απορώ πόσο γρήγορα απαντάτε μάλλον παρακολουθήτε την εφαρμογή συνέχεια συγχαρητήρια. Και τώρα σε αυτά που σε ταλαιπώρησα.
Ζητάμε γενική εκτύπωση από την εφαρμογή και το Excel ανοίγει και με τους δύο φορολογούμενους το σύνολο στην τελευταία σελίδα είναι το γενικό (σωστά).
Εάν θελήσουμε να τυπώσουμε τον ένα από τους δύο φορολογούμενους γυρίζουμε πίσω και από το φίλτρο φορολογούμενος/η επιλέγουμε αυτόν που θέλουμε. Μετά κλικ στην εκτύπωση και πάλι στο Excel, η εκτύπωση που βλέπουμε είναι η πρώτη που είχαμε επιλέξαμε (γενική).
Εάν προσπαθήσουμε να μεγαλώσουμε ή να μικρύνουμε τα εξωτερικά περιθώρια του Excel (κάθετα & οριζόντια) θα γυρίσει η σελίδα και θα μας εμφανίσει αυτόν που επιλέξαμε. ΌΧΙ ΚΛΙΚ δεν ανταποκρίνεται. Κάνει νέα πρόσθεση και το σύνολο στην τελευταία σελίδα είναι το σωστό.
Βασιλης

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Πέμ Οκτ 14, 2010 9:17 pm

Βασιλης έγραψε:Συγνώμη για το χρόνο και τον χώρο που έπιασαν τα δύο μηνύματα που έστειλα αφού και εγώ ΔΕΝ τα καταλαβαίνω, μάλλον δεν θα ήμουν καλά???
Απορώ πόσο γρήγορα απαντάτε μάλλον παρακολουθήτε την εφαρμογή συνέχεια συγχαρητήρια. Και τώρα σε αυτά που σε ταλαιπώρησα.
Ζητάμε γενική εκτύπωση από την εφαρμογή και το Excel ανοίγει και με τους δύο φορολογούμενους το σύνολο στην τελευταία σελίδα είναι το γενικό (σωστά).
Εάν θελήσουμε να τυπώσουμε τον ένα από τους δύο φορολογούμενους γυρίζουμε πίσω και από το φίλτρο φορολογούμενος/η επιλέγουμε αυτόν που θέλουμε. Μετά κλικ στην εκτύπωση και πάλι στο Excel, η εκτύπωση που βλέπουμε είναι η πρώτη που είχαμε επιλέξαμε (γενική).
Εάν προσπαθήσουμε να μεγαλώσουμε ή να μικρύνουμε τα εξωτερικά περιθώρια του Excel (κάθετα & οριζόντια) θα γυρίσει η σελίδα και θα μας εμφανίσει αυτόν που επιλέξαμε. ΌΧΙ ΚΛΙΚ δεν ανταποκρίνεται. Κάνει νέα πρόσθεση και το σύνολο στην τελευταία σελίδα είναι το σωστό.

Βασίλη μπόρεσα να αναπαράγω αυτό που περιγράφεις και ναί λειτουργεί :D .
Σε ευχαριστώ που δημοσίευσες αυτό το workaround.

Οπότε για να εκτυπώσουμε τις αποδείξεις για ένα φορολογούμενο, θα πρέπει να τον επιλέξουμε με το φίλτρο, όπως φαίνεται παρακάτω
Forologoumenos-filtro-2010-10-03_220255.png
Forologoumenos-filtro-2010-10-03_220255.png (38.48 KiB) 4359 προβολές

και στη συνέχεια, να κάνουμε κλικ στο κουμπί "Εκτύπωση" που βρίσκεται πάνω δεξιά στο παράθυρο.
Εάν θέλουμε να εκτυπώσουμε τις αποδείξεις και για ένα άλλο φορολογούμενο, τον επιλέγουμε και πάλι με το φίλτρο, κάνουμε κλικ στο κουμπί "Εκτύπωση" και στη συνέχεια αλλάζουμε ελάχιστα τα περιθώρια τις σελίδας, όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω
forologoumenos-print-workaround-2010-10-14_211153.png
forologoumenos-print-workaround-2010-10-14_211153.png (40.69 KiB) 4359 προβολές
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Δευτ Απρ 04, 2011 10:53 pm

Στην έκδοση 11.1 έχει διορθωθεί το πρόβλημα και η εξαγωγή/εκτύπωση γίνεται κανονικά
Yiannis
Site Admin

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για τις "Αποδείξεις 2011"

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης