Αφορολόγητο...

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το λογισμικό "Αποδείξεις 2011" καταχωρήστε την εδώ

Αφορολόγητο...

Δημοσίευσηαπό prefas » Σάβ Απρ 10, 2010 12:20 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Νομίζω πως πρέπει να άλλαξε κάτι; Γιατί εγώ με 12.000 εισόδημα μου βγάζει 600€ αποδείξεις ενώ νομίζω ότι είναι 1.200€, επίσης της γυναίκας μου σύμφωνα με αυτό που ξέρω βάση εισοδήματος θέλει (νομίζω) 3.150€ περίπου αποδείξεις ενώ το πρόγραμμα της βγάζει 2.500€;
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά δείτε το λίγο παρακαλώ.
Πάντως το προγραμματάκι είναι άψογο, thanks....
prefas

Re: Αφορολόγητο...

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Σάβ Απρ 10, 2010 9:19 pm

Ο υπολογισμός του αφορολόγητου γίνεται σύμφωνα με τις ανακοινώσεις που είχαν γίνει από το υπουργείο οικονομικών, τον Φεβρουάριο του 2010.

Μπορείτε να καταχωρείτε τις αποδείξεις κανονικά και μόλις το νομοσχέδιο αποκτήσει την τελική του μορφή θα προσαρμόσουμε τις όποιες αλλαγές χρειαστούν στον υπολογισμό του αφορολόγητου και θα ανακοινώσουμε μία ενημέρωση της εφαρμογής.

Το λογισμικό θα σας εμφανίσει μία ειδοποίηση μόλις υπάρξει η νέα έκδοση και θα ενημερωθεί αυτόματα μέσω internet.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό prefas » Κυρ Απρ 11, 2010 2:06 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Το προγραμματάκι είναι άψογο και θα ήταν κρίμα να μην είναι σωστό, άσε που βοηθάει πέρα από την αρχειοθέτηση των αποδείξεων που μπορεί και στην τελική να μην χρειαστούν και στο ότι σου δίνει μια εικόνα για το πως και που δαπανάς τον μισθό σου.
prefas

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Απρ 11, 2010 3:41 pm

Σε ευχαριστούμε πολύ prefas.

Ναι, τα στατιστικά τα έχουμε σχεδιάσει έτσι ώστε σύμφωνα με τις καταχωρημένες αποδείξεις να εμφανίζονται τα έξοδα με μία "οπτικοποιημένη" μορφή (μπάρες ή πίτα ανα κατηγορία εξόδου) που δίνει μία πλήρη εικόνα για τα έξοδα.

Αφού ψηφισθεί το φορολογικό νομοσχέδιο, θα ανακοινώσουμε το γρηγορότερο την νέα έκδοση του λογισμικού για τον ακριβή υπολογισμό του αφορολόγητου.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό prefas » Σάβ Μάιος 01, 2010 9:53 am

Καλημέρα και πάλι.
Πότε πιστεύεις ότι θα καταφέρεις την αναβάθμιση και θα ήθελα να προτείνω και την προσθήκη πιο πολλών κατηγοριών (όπως αρτοπωλείο, κιν. τηλεφωνία κλπ). Το ξέρω πως μπορούμε να τις βάλουμε εμείς αλλά νομίζω πως αφού είσαι πιο ειδήμον στα φορολογικά θα βοηθούσε στο πρόγραμμα να έχει κάποιος έτοιμες όλες τις κατηγορίες αποδείξεων που μετράνε και να μη βάζει ότι του κατεβαίνει...
Συγχαρητήρια και πάλι και ευχαριστώ.
prefas

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Σάβ Μάιος 01, 2010 8:14 pm

Μέχρι το τέλος του Ιουνίου θα έχουμε μία νέα έκδοση.

Σχετικά με τις κατηγορίες υπάρχει μία σχετική πρόταση εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewtopic.php?f=4&t=32. Αν έχεις κάτι σχετικό να προτείνεις, καταχώρησέ το σε αυτό το topic ή άνοιξε ένα καινούριο αν πρόκειται για μία διαφορετική πρόταση.

Σχετικά με τίς κατηγορίες εξόδων που συμπεριλαμβάνονται ή εξαιρούνται αναφαίρονται στο φορολογικό νομοσχέδιο που ψηφίστηκε πρίν λίγες μέρες και υπάρχει εδώ: http://www.mnec.gr/el/nomothesia/law/
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό prefas » Σάβ Αύγ 07, 2010 1:42 pm

Φιλαράκι, γειά σου.
Τελικά θα κάνεις αυτή την αναβάθμιση ή το παράτησες;
prefas

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Δευτ Αύγ 09, 2010 7:11 pm

Περιμένουμε την νέα έκδοση της βάσης δεδομένων Firebird 2.5 (http://www.firebirdsql.org/)που υποστηρίζει Unicode χαρακτήρες στη διαδρομή που υπάρχει η βάση δεδομένων. Χρησιμοποιούμε την Firebird για την αποθήκευση των αποδείξεων.

Αυτή τη στιγμή, λόγω αυτού του περιορισμού, το λογισμικό δεν μπορεί να τρέξει εάν ο φάκελος εγκατάστασης έχει Ελληνικούς χαρακτήρες. Θα περιμένουμε την νέα αυτή έκδοση για να βγάλουμε και εμείς στη συνέχεια την αναβάθμιση.

Βέβαια εάν δεν κυκλοφορήσει μέχρι τα τέλη του Σεπτέμβρη θα κοιτάξουμε να βγάλουμε την αναβάθμιση που θα περιλαμβάνει το σωστό υπολογισμό του αφορολόγητου.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό andreana » Σάβ Δεκ 04, 2010 7:08 pm

έχω κοινή φορολογική δήλωση περίπου 39.000,00Ε με έξη ανήλικα παιδιά
πόσα ευρώ αποδείξεων πρέπει να συγκεντρώσω?
ευχαριστώ.
andreana

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Δεκ 05, 2010 4:43 pm

andreana έγραψε:έχω κοινή φορολογική δήλωση περίπου 39.000,00Ε με έξη ανήλικα παιδιά
πόσα ευρώ αποδείξεων πρέπει να συγκεντρώσω?
ευχαριστώ.

Δες εδώ: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=11241

Στην επόμενη έκδοση που θα βγάλουμε το λογισμικό θα υπολογίζει το ποσό των αποδείξεων που χρειάζονται σύμφωνα με τον αριθμό των τέκνων.
Yiannis
Site Admin

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για τις "Αποδείξεις 2011"

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης