Ερώτηση για μεταφορά δεδομένων (αποδείξεων)

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το λογισμικό "Αποδείξεις 2011" καταχωρήστε την εδώ

Ερώτηση για μεταφορά δεδομένων (αποδείξεων)

Δημοσίευσηαπό Janos78 » Κυρ Μαρ 28, 2010 7:20 pm

Παιδιά κατ΄αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για την εφαρμογή που δημιουργήσατε, γιατί λύσατε τα χέρια πολλών ανθρώπων. Υπήρχαν και άλλες εφερμογές αλλά τόσο πλήρες σαν αυτήν δεν πιστεύω να υπάρχει. Τώρα να περάσω στην ερώτηση μου. Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να μεταφέρω, αναίμακτα, δεδομένα (αποδείξεις εννοώ) απο την exe εφαρμογή στην portable, γιατί προσωπικα έχω περάσει κοντά στις 300 αποδείξεις στην exe εφαρμογή μέχρι που ανακάλυψα την portable. Πιστεύω να καταλαβαίνετε το πρόβλημα μου και αν υπάρχει μια πραγματικά αναίμακτη λύση του προβλήματος, πείτε την μου, γιατί θεωρώ οτι η portable έκδοση και πιο εύχρηστη είναι αλλά και πιο άσφαλες απο την exe, και για λόγους format όπως προείπαν αλλά και για λόγους ασφαλείας (ΑΦΜ αποθηκευμένα στο PC και τα σχετικά).
Με εκτίμηση και πολλές ευχαριστίες για τις προσπάθειές σας Κώστας.
Janos78

Re: Ερώτηση για μεταφορά δεδομένων (αποδείξεων)

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Μαρ 28, 2010 7:34 pm

Σε ευχαριστούμε πολύ Κώστα.

Ναι, μπορούν να μεταφερθούν τα δεδομένα μεταξύ των εκδόσεων εφόσων είναι ίδια η version του προγράμματος (Βοήθεια > Σχετικά με τις αποδείξεις). Μην ανησυχείς για αυτό, αν δεν είναι ίδια η version θα σε ενημερώσει η εφαρμογή και δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

Για να γίνει η μεταφορά κάνε κλικ στο "Βοήθεια" κάτω αριστερά και μετά στο "Ασφάλεια δεδομένων".
Κάνοντας κλικ στο "Δημιουργία αντιγράφου των δεδομένων" θα μπορέσεις να πάρεις backup στη διαδρομή που θα επιλέξεις.

Τώρα τρέξε την portable έκδοση και κάνε ανάκτηση των δεδομένων κάνοντας κλικ στο "Βοήθεια" κάτω αριστερά, μετά στο "Ασφάλεια δεδομένων" και στη συνέχεια κλικ στο "Ανάκτηση δεδομένων" και επιλέγοντας τη διαδρομή που πήρες πρίν αντίγραφο των δεδομένων.

Έτσι ότι έχεις καταχωρήσει θα μεταφερθεί στην portable έκδοση.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Janos78 » Κυρ Μαρ 28, 2010 7:55 pm

Φίλε μου, σ΄ευχαριστώ παρα πολύ.Πραγματικά ήταν η πιο αναίμακτη λύση που μπορούσα να ακούσω.Μακάρι να το διαβάσουν και όλοι όσοι έχου την ίδια απορία με μένα.
Θα ήθελα την γνώμη σου όσο αφορά την ασφάλεια που προανέφερα για τα ΑΦΜ που υπάρχουν αποθηκευμένα στα PC μας, απο επιθέσεις rootkits, spywares κτλ. Είναι επαρκές η ασφάλεια που μας προσφέρουν τα διάφορα Antivirus;
Φιλικά Κώστας.
Janos78

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Μαρ 28, 2010 8:40 pm

Αν κατάλαβα εννοείς τον κίνδυνο κλοπής δεδομένων που έχεις στον υπολογιστή σου από ένα άλλο πρόγραμμα.

Τα προγράμματα antivirus και κυρίως οι κανονικές τους εκδόσεις (οχι οι δωρεάν γιατί μερικές φορές έχουν κάποιους περιορισμούς στην προστασία που προσφέρουν π.χ. δεν παρέχουν προστασία από rootkits), προσφέρουν επαρκή προστασία.

Βέβαια πάντα πρέπει να προσέχουμε τί τρέχουμε και αν προέρχεται από αξιόπιστη πηγή.

Όσων αφορά την φορητή έκδοση των αποδείξεων, που τρέχει από ένα flash disk, καλό είναι να πέρνεις αντίγραφο των δεδομέων συχνά ώστε και σε περίπτοση απώλειας του flash disk να έχεις τα δεδομένα και κάπου αλλού.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό YannisA » Τρί Οκτ 12, 2010 6:19 pm

Γειά σας και καλώς σας βρίσκω!
Ξεκίνησα σήμερα με τη portable εκδοση σε USB stick και πραγματικά, έμεινα έκπληκτος απ' την ευκολία του interface. Σαν να δούλευα το πρόγραμμα για μήνες. Μπράβο σας!
Και τώρα στην ερώτηση.
Ενώ πέρασα κάπου 250 αποδείξεις, δεν είδα κανένα αρχείο στο folder "apodeikseis" στο USB stick, με σημερινή ημερομηνία. Οπότε, πού φυλάει το πρόγραμμα τα αρχεία του? Ρωτάω για την δημιουργία αντιγράφου του σχετικού αρχείου...
Ευχαριστώ.
Γιάννης
YannisA

Δημοσίευσηαπό YannisA » Τρί Οκτ 12, 2010 6:31 pm

YannisA έγραψε:Γειά σας και καλώς σας βρίσκω!
Ξεκίνησα σήμερα με τη portable εκδοση σε USB stick και πραγματικά, έμεινα έκπληκτος απ' την ευκολία του interface. Σαν να δούλευα το πρόγραμμα για μήνες. Μπράβο σας!
Και τώρα στην ερώτηση.
Ενώ πέρασα κάπου 250 αποδείξεις, δεν είδα κανένα αρχείο στο folder "apodeikseis" στο USB stick, με σημερινή ημερομηνία. Οπότε, πού φυλάει το πρόγραμμα τα αρχεία του? Ρωτάω για την δημιουργία αντιγράφου του σχετικού αρχείου...
Ευχαριστώ.
Γιάννης

Άκυρο το ερώτημα.
Μόλις βρήκα ένα αρχείο DATABASE.FDB με σημερινή ημερομηνία κ ώρα, που υποθέτω ότι, εκεί βρίσκονται οι εγγραφές.
Επίσης υποθέτω ότι, άν μεταφέρω όλο το folder "apodeikseis" στο desktop pc μου (τώρα το USB stick ειναι στο laptop), μπορώ να συνεχίσω την εισαγωγή αποδείξεων εκεί.
Σωστά?
YannisA

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Τετ Οκτ 13, 2010 10:53 pm

YannisA έγραψε:
YannisA έγραψε:Γειά σας και καλώς σας βρίσκω!
Και τώρα στην ερώτηση.
Ευχαριστώ.
Γιάννης

Άκυρο το ερώτημα.
Μόλις βρήκα ένα αρχείο DATABASE.FDB με σημερινή ημερομηνία κ ώρα, που υποθέτω ότι, εκεί βρίσκονται οι εγγραφές.
Επίσης υποθέτω ότι, άν μεταφέρω όλο το folder "apodeikseis" στο desktop pc μου (τώρα το USB stick ειναι στο laptop), μπορώ να συνεχίσω την εισαγωγή αποδείξεων εκεί.
Σωστά?

Γιάννη γεια σου,
ναι όλα τα δεδομένα αποθηκεύονται στο αρχείο Database.fdb.
Η εφαρμογή έχει δυνατότητα λήψης αντιγράφου ασφαλείας και ανάκτησης αν χρειαστεί πηγαίνοντας στο Βοήθεια > Ασφάλεια δεδομένων. Κάνοντας κλικ στο κουμπί Δημιουργία αντιγράφου των δεδομένων δημιουργεί ένα αντίγραφο εκεί που του ορίζεις. Αντιγράφοντας την βάση δεδομένων με copy - paste μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, ειδικά εάν η βάση δεδομένων είναι ανοιχτή ή εάν η εφαρμογή τρέχει στα Vista/7.

Σχετικά με τη μεταφορά, μπορείς να το κάνεις με ένα απλό copy - paste από το flash disk στο σκληρό δίσκο. Θα πρέπει να αντιγράψεις όλα τα αρχεία (Start.exe,Start.xms, Genlib.dll, φάκελος Apodeikseis_v10.2.0).
Εάν η αντιγραφή γίνει σε windows 7/Vista θα πρέπει να έχεις πλήρη δικαιώματα στο φάκελο που θα κάνεις την αντιγραφή. Δηλαδή εάν το αντιγράψεις στο Program files πιθανότατα δεν θα παίξει.
Επίσης η διαδρομή που θα βρίσκεται η εφαρμογή δεν πρέπει να περιέχει Ελληνικούς χαρακτήρες.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό fatsa » Πέμ Οκτ 14, 2010 1:55 am

Yiannis έγραψε:Σε ευχαριστούμε πολύ Κώστα.

Ναι, μπορούν να μεταφερθούν τα δεδομένα μεταξύ των εκδόσεων εφόσων είναι ίδια η version του προγράμματος (Βοήθεια > Σχετικά με τις αποδείξεις). Μην ανησυχείς για αυτό, αν δεν είναι ίδια η version θα σε ενημερώσει η εφαρμογή και δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

Για να γίνει η μεταφορά κάνε κλικ στο "Βοήθεια" κάτω αριστερά και μετά στο "Ασφάλεια δεδομένων".
Κάνοντας κλικ στο "Δημιουργία αντιγράφου των δεδομένων" θα μπορέσεις να πάρεις backup στη διαδρομή που θα επιλέξεις.

Τώρα τρέξε την portable έκδοση και κάνε ανάκτηση των δεδομένων κάνοντας κλικ στο "Βοήθεια" κάτω αριστερά, μετά στο "Ασφάλεια δεδομένων" και στη συνέχεια κλικ στο "Ανάκτηση δεδομένων" και επιλέγοντας τη διαδρομή που πήρες πρίν αντίγραφο των δεδομένων.

Καλησπερα και απο μενα και πολλα συγχαρητηρια.
Ειχα ξεκινησει και εγω απο την εκδοση στον υπολογιστη και μετα συνεχισα στην portable,
με αποτελεσμα οι μισες αποδειξεις μου να ειναι εδω και οι αλλες μισες εκει.
Ακολουθησα τις παραπάνω οδηγιες σου με τη δημιουργια και υστερα με την ανακτηση δεδομενων
αλλα το αποτελεσμα ηταν οτι οταν ανοιγα την portable εκδοση πια, ειχα τις πρωτες μισες (αυτες του υπολογιστη).
Δεν υπαρχει τροπος να συμπτυχθουν τα 2 αρχεια (με copy-paste ή κατι αλλο) ή εγω κάνω κατι λαθος?
Ευχαριστω,
Αθηνά
fatsa

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Πέμ Οκτ 14, 2010 7:09 am

fatsa έγραψε:
Yiannis έγραψε:Σε ευχαριστούμε πολύ Κώστα.

Καλησπερα και απο μενα και πολλα συγχαρητηρια.
Ειχα ξεκινησει και εγω απο την εκδοση στον υπολογιστη και μετα συνεχισα στην portable,
με αποτελεσμα οι μισες αποδειξεις μου να ειναι εδω και οι αλλες μισες εκει.
Ακολουθησα τις παραπάνω οδηγιες σου με τη δημιουργια και υστερα με την ανακτηση δεδομενων
αλλα το αποτελεσμα ηταν οτι οταν ανοιγα την portable εκδοση πια, ειχα τις πρωτες μισες (αυτες του υπολογιστη).
Δεν υπαρχει τροπος να συμπτυχθουν τα 2 αρχεια (με copy-paste ή κατι αλλο) ή εγω κάνω κατι λαθος?
Ευχαριστω,
Αθηνά

Γεια σου fatsa,
όχι δεν υπάρχει τρόπος να ενωθούν οι αποδείξεις μεταξύ των εφαρμογών.
Η διαδικασία του αντιγράφου ασφαλείας είναι για να αποθηκεύονται οι αποδείξεις και σε κάποιο άλλο μέρος ώστε σε περίπτωση απώλειας του flash disk ή βλάβης του σκληρού δίσκου να μπορούν να ανακτηθούν.

Όταν γίνεται ανάκτηση, τα δεδομένα που ήδη υπάρχουν αντικαθίστανται με αυτά που βρίσκονται στο αρχείο της ανάκτησης.
Μάλιστα, όταν κάνεις κλικ στο κουμπί "Ανάκτηση δεδομένων" η εφαρμογή σε ενημερώνει για αυτό.

Για να μη ξαναπλητρολογείς τις αποδείξεις, μπορείς να περάσεις το σύνολό τους σε μεταφορά, όπως περιγράφεται εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewtopic.php?f=7&t=25
Yiannis
Site Admin

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για τις "Αποδείξεις 2011"

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης