Ερώτηση για υπολολογισμό αφορολόγητου

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το λογισμικό "Αποδείξεις 2011" καταχωρήστε την εδώ

Ερώτηση για υπολολογισμό αφορολόγητου

Δημοσίευσηαπό FouZou » Σάβ Μαρ 27, 2010 9:29 pm

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για το υπέροχο προγραμματάκι, οποιαδήποτε ομοιότητα με το Outlook είναι συμπτωματική... :lol: :lol: (αστειεύομαι)

Είμαστε νιόπνατρο ζευγάρι και θα κάνουμε τη πρώτη μας κοινή δήλωση, σε αυτή τη περίπτωση με το πεδίο φορολογούμενος τι γίνεται και πως μπορεί να υπολογιστεί το αφορολόγητο?

Ευχαριστώ,

Νίκος.
FouZou

Re: Ερώτηση για υπολολογισμό αφορολόγητου

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Σάβ Μαρ 27, 2010 10:04 pm

Γεια σου Νίκο,
σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια :D

Κατά την υλοποίηση του λογισμικού, έπρεπε να αποφασίσουμε πώς θα σχεδιάσουμε το user interface. Το user interface του Outlook είναι εξαιρετικό για τέτοιου τύπου εφαρμογές και εκτός αυτού οι χρήστες μπορούν να μάθουν το λογισμικό ευκολότερα καθώς είναι συνηθισμένοι σε τέτοιου τύπου interface.

Σχετικά με την ερώτησή σου για τον υπολογισμό του αφορολόγητου, καλύτερα να περιμένουμε να ψηφιστεί το φορολογικό νομοσχέδιο, κάτι το οποίο θα γίνει μάλλον μετά το Πάσχα, ώστε να ξέρουμε τι θα ισχύει τελικά.

Πάντως η εφαρμογή έχει τη δυνατότητα αυτόματου υπολογισμού του αφορολόγητου και αν υπάρξουν αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού θα δημοσιεύσουμε άμεσα ένα update.
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό FouZou » Σάβ Φεβ 26, 2011 12:57 pm

Επανέρχομαι σχεδόν μετά απο ένα χρόνο και αφού δεν έχω περάσει ακόμη καμία και έχω ένα τσουβάλι απο δαύτες, θέλω να μου πείς τι γίνεται πλέον σε αυτή τη περίπτωση, δηλαδή το κοινό οικογενειακό εισόδημα μας.....

Θα πρέπει να περάσω σαν δύο ξεχωριστούς φορολογούμενους ή οχι?

Είμαι αρκετά μπερδεμένος, ακόμα ναι :D , άσε που ακόμα περιμένουμε απο τις εργασίες μας να μας δώσουν τα χαρτιά με τα καταβληθέντα του έτους, οπότε πιθανολογώ οτι πέραν του να καταχωρώ αποδείξεις το πρόγραμμα δε θα είναι σε θέση ακόμη να μου πεί πόσες θέλω. Σωστά?

Μπορώ να καταχωρώ και μετά να βάλω το εισόδημα?

Τα φώτα σου πλίΖ !!!

Ευχαριστώ,

Νίκος.

edit

Επίσης πέρσι ήταν Αποδείξεις 2010 , τώρα παρατηρώ οτι έχει μετονομαστεί σε 2011, να υποθέσω οτι ούτως ή άλλως για το 2010 μιλάμε ακόμη?

Χαζή ερώτηση ξέρω ξέρω :D
FouZou

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Σάβ Φεβ 26, 2011 1:43 pm

Ναι, καταχώρησε τις αποδείξεις ξεχωριστά για τον κάθε φορολογούμενο.

Το εισόδημα μπορείς να το καταχωρήσεις όποτε θέλεις. Αρχικά μπορείς να το βάλεις κατά προσέγγιση και αργότερα που θα ξέρεις καταχώρησέ το ακριβώς.

Το 2011 εμφανίζεται γιατί έγινε update της εφαρμογής.

Για τον υπολογισμό του αφορολόγητου δες και εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewtopic.php?f=6&t=132
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό FouZou » Σάβ Φεβ 26, 2011 3:58 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι ακόμη...

Αν και εφόσον ξεπεράσω το όριο αποδείξεων που χρειάζομαι, υπολογίζει και το αντίστοιχο κέρδος?Δηλαδη, απ΄όσο ξέρω είχανε πεί οτι αν παρουσιάσεις αποδείξεις πέραν του ορίου θα έχχουμε κάποιο αντίστοιχο κέρδος....Ισχύει?Και αν ισχύει, μπορεί να το υπολογίσει το πρόγραμμα?

:roll:
FouZou

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Φεβ 27, 2011 12:57 am

FouZou έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι ακόμη...

Αν και εφόσον ξεπεράσω το όριο αποδείξεων που χρειάζομαι, υπολογίζει και το αντίστοιχο κέρδος?Δηλαδη, απ΄όσο ξέρω είχανε πεί οτι αν παρουσιάσεις αποδείξεις πέραν του ορίου θα έχχουμε κάποιο αντίστοιχο κέρδος....Ισχύει?Και αν ισχύει, μπορεί να το υπολογίσει το πρόγραμμα?

:roll:

Ναι ισχύει αυτό που γράφεις και είναι η έκπτωση φόρου.
Το πρόγραμμα το υπολογίζει αυτόματα και το εμφανίζει στο κάτω μέρος του παραθύρου μαζί με τις υπόλοιπες πληροφορίες για τον επιλεγμένο φορολογούμενο.
Yiannis
Site Admin

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για τις "Αποδείξεις 2011"

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες