Πως γινεται η διαγραφή καταχωρήσεων;;

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το λογισμικό "Αποδείξεις 2011" καταχωρήστε την εδώ

Πως γινεται η διαγραφή καταχωρήσεων;;

Δημοσίευσηαπό shotokando » Παρ Μαρ 05, 2010 3:41 pm

Εκανα καποιες καταχωρησεις κ θέλω να τις διαγράψω ωστοσο δεν εμφανιζονται καθόλου στον πίνακα. Επειτα το πρόγραμμα τρωει κάποιο κόλλημα οταν βάζω τον αριθμό απόδειξης..μπορείτε να με βοηθήσετε;;
shotokando

Re: Πως γινεται η διαγραφή καταχωρήσεων;;

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Παρ Μαρ 05, 2010 10:04 pm

Για να διαγράψεις μία απόδειξη, κάνε κλίκ στο σύμβολο - που υπαρχει στο κάτω μέρος της λίστας, δεξιά από εκεί που γράφει "Απόδειξη x από x"

Η διαγραφή παρουσιάζεται και στο video παρακάτω, στο σημείο 6:40

Αν δε φαίνονται εγγραφές στη λίστα, πιθανότατα έχεις ενεργοποιήσει κάποιο φίλτρο. Για να το ακυρώσεις κάνε κλίκ στο x, στο κάτω αριστερό μέρος της λίστας, πάνω και αριστερά από το "Απόδειξη x από x"

Σχετικά με το κόλημα που γράφεις, μπορείς να μου περιγράψεις τί κάνεις και συμβαίνει αυτό, ώστε να αναπαράγω το σφάλμα;
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό crusader » Σάβ Μαρ 17, 2012 10:48 am

Καλημέρα,

πώς μπορώ να επιλέξω μαζικά πολλαπλές καταχωρήσεις από τη λίστα με τις αποδείξεις μου;
Αν πχ θέλω να διαγράψω τις αποδείξεις του 2010 για έναν φορολογούμενο που δεν χρειάζομαι πια.
Πρέπει να κάνω ομαδοποίηση και στη συνέχεια να επιλέξω την ομάδα και να πατήσω διαγραφή; Υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος;

Ευχαριστώ.
crusader

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Κυρ Μαρ 18, 2012 3:46 am

crusader έγραψε:Καλημέρα,

πώς μπορώ να επιλέξω μαζικά πολλαπλές καταχωρήσεις από τη λίστα με τις αποδείξεις μου;
Αν πχ θέλω να διαγράψω τις αποδείξεις του 2010 για έναν φορολογούμενο που δεν χρειάζομαι πια.
Πρέπει να κάνω ομαδοποίηση και στη συνέχεια να επιλέξω την ομάδα και να πατήσω διαγραφή; Υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος;

Ευχαριστώ.

Όχι δεν υπάρχει πιό γρήγορος τρόπος. Ο μόνος τρόπος διαγραφής είναι να επιλέξεις την γραμμή που αφορά την απόδειξη και να κάνεις κλικ στο κουμπί διαγραφής με το σύμβολο "-" που υπάρχει στο κάτω μέρος του παραθύρου.

Μπορείς πάντως, εάν θέλεις να φαίνονται μόνο οι αποδείξεις του 2011, να κρύψεις όλες τις αποδείξεις που έχουν καταχωρηθεί παλαιότερα, εφαρμόζοντας ένα φίλτρο.
Αυτό γίνεται κάνοντας δεξί κλικ στη στήλη "Ημ/νία απόδειξης" > "Επεξεργασία φίλτρου" και καταχωρώντας τις τιμές όπως φαίνεται στο screenshot παρακάτω:
filtro-apodeiksewn.png
filtro-apodeiksewn.png (35.63 KiB) 4153 προβολές

Εάν δε σε καλύπτει κάτι τέτοιο, μπορείς να καταχωρήσεις την πρότασή σου στην ενότητα "Προτάσεις για νέες Λειτουργίες και Βελτιώσεις" εδώ: http://forums.dentist.gr/viewforum.php?f=4
Yiannis
Site Admin

Δημοσίευσηαπό crusader » Σάβ Μαρ 31, 2012 7:19 pm

Ευχαριστώ πολύ.
crusader

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για τις "Αποδείξεις 2011"

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες